Leonbergery należą do II grupy FCI, która obejmuje molosy, sznaucery i pinczery. To bardzo duże, harmonijnie zbudowane psy o długiej, prostej lub lekko falowanej sierści. Umaszczone są zawsze brązowo, we wszelkich odcieniach tej barwy. Obowiązkowa czarna maska dodaje im uroku.

Gęsta szata nie wymaga specjalnej pielęgnacji, za wyjątkiem czesania podczas sezonowej wymiany sierści. Inaczej ma się rzecz z wymaganiami żywieniowymi. Te duże psy potrzebują pożywienia doskonałej jakości, zwłaszcza w okresie wzrostu.

Leonbergery to psy o bardzo zrównoważonym charakterze. Odważne i spokojne bezbłędnie interpretują każdą sytuację, w której się znajdą. Ich oddanie rodzinie jest nieograniczone. Stworzone do pracy doskonale czują się mając pod opieką dom i ogród. Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nie kochane stają się osowiałe i apatyczne. Są doskonałymi stróżami. Już sam ich widok wystarcza by odstraszyć intruza.

Rasę tę polecić można tym wszystkim, którzy chcą mieć psa efektownego, stosunkowo łatwego w prowadzeniu i przywiązanego do całej rodziny. Kontakt z tym nietuzinkowym olbrzymem sprawi jego właścicielowi wiele radości i satysfakcji pod warunkiem, że zechce poświęcić mu wystarczającą ilość czasu i uczucia.