Eurasiery należą do V grupy FCI, obejmującej szpice i psy ras pierwotnych.
Jest to bardzo młoda rasa, utworzona w Niemczech ze skrzyżowania szpica wilczego i chow-chow, z późniejszą domieszką samojeda. Do rejestru FCI została wpisana w 1973 roku.
  Są to psy średniej wielkości (psy 52-60 cm, suki 48-56 cm) o pokroju szpica. Występują w kilku odmianach barwnych. Możemy spotkać eurasiery rudoczerwone, czerwono-czarne, czarne z jasnymi znaczeniami i wilczaste. Jedynie kolor biały nie jest dopuszczalny.
Sierść jest średniej długości i nie zasłania sylwetki psa. Na ogonie tworzy gęstą, puszystą kitę, noszoną na grzbiecie.
 Eurasiery to psy przywiązane do całej rodziny, szczególnie oddane dzieciom.
Wobec obcych są nieufne, ale nie przejawiają zbędnej agresji.
  Są czujnymi stróżami, a przy tym nie są hałaśliwe, co zwłaszcza w miastach ma niebagatelne znaczenie.
Jest to rasa zdrowa i mało wymagająca. Psy te dostosowują się praktycznie do każdych warunków jeśli tylko zapewnimy im naszą uwagę i uczucie.
Nie potrzebują też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem wyczesywania sierści, zwłaszcza w okresach linienia.
Uczą się szybko i na ogół chętnie, trzeba jednak pamiętać, że są to szpice, więc czasem potrzebują nieco swobody i niezależności. Nie wpływa to jednak na ich użytkowość.
Psy tej rasy to nadal prawdziwa rzadkość. Ze względu na swoją urodę i niezaprzeczalne walory użytkowe są warte zainteresowania i zdobywają coraz większe grono wielbicieli w całej Europie.